Vad är DN Snille?
Så fungerar DN Snille
DN Snille är en kunskapsapp, skapad av Dagens Nyheters medarbetare för våra prenumeranter. I appen kan du testa din allmänbildning, tävla mot andra på tid eller quiza på egen hand i lugn och ro utan tidspress.
I DN Snille finns hundratals quiz i olika ämnen, som Mat & Dryck, Kultur, Vetenskap, Ord & Språk, Sverige runt, Djur & Natur, Sport och Samhälle & Politik. Det finns också fördjupningar till frågorna för den som vill lära sig mer. Varje dag fyller vi på med nya quiz.
I appen finns även juniorquiz och skolquiz, de senare är skapade i samarbete med läromedelsföretaget Clio och baseras på skolplanen.
DN Snille är reklamfri, men för att använda appen behöver man ha en aktiv DN-prenumeration. I appen finns sedan möjligheter att skapa profiler för upp till fem familjemedlemmar.
Så laddar du ner appen:
1. Du laddar ner appen DN Snille i App Store eller på Google Play.
2. Logga in med samma inloggningsuppgifter som du har på DN.se eller till e-DN. Har du glömt ditt DN-lösenord? Skaffa ett nytt på dn.se/glomtlosenord.
3. Börja vässa din allmänbildning genom specialgjorda quiz. Lycka till!